W poniedziałek, 4 września Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowy rządowy program „Przyjazne Osiedle”. W ramach programu przewidzianego na 10 lat modernizacji i rewitalizacji mają być poddane bloki oraz osiedla z wielkiej płyty.
Budownictwo mieszkaniowe z wykorzystaniem technologii wielkiej płyty było w Polsce najbardziej popularne w latach 60. i 70. XX wieku. Osiedla z wielkiej płyty powstawały jednak do lat 90. Obecnie mieszka w nich od 8 do 12 milionów Polaków. Nowy rządowy program będzie miał na celu poprawę jakości życia poprzez przeprowadzenie zaległych remontów i wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań.
Budowa wind
Pierwszy punkt przedstawionego przez premiera programu to dobudowa wind. Obecnie wiele bloków do 5 kondygnacji nie jest wyposażonych w windy, co znacznie życie osobom starszym, o ograniczonej sprawności fizycznej, czy rodzicom z małymi dziećmi. Montaż wind jest od lat praktykowany na osiedlach wykonanych w podobnej technologii za granicą.
Nowe miejsca parkingowe
Drugi punkt programu przewiduje budowę nowych miejsc postojowych i garaży. Projektanci osiedli z wielkiej płyty, nie przewidzieli tak dużej liczby samochodów w relacji do liczby mieszkańców, przez co z brakiem miejsc parkingowych muszą się mierzyć mieszkańcy zdecydowanej większości osiedli.
Ponieważ w istniejących blokach nie ma technicznej możliwości stworzenia garaży, jednym z rozwiązań będzie budowa osobnych, podziemnych i wielopoziomowych obiektów mogących pomieścić znaczną liczbę samochodów. Budowa ma być realizowana w ten sposób, aby nie zmniejszać powierzchni terenów zielonych. Ponieważ w gęstej zabudowie wygospodarowanie terenu może być trudne, rozwiązaniem może być wyburzanie starych obiektów. W każdym przypadku będzie trzeba przeprowadzić osobną analizę technicznych możliwości przygotowania nowych parkingów.
Termomodernizacja i nowe instalacje
Kolejny punkt programu to termomodernizacja budynków, której głównym celem będzie zmniejszenie rachunków mieszkańców za ogrzewanie.
Ponieważ instalacje elektryczne, gazowe i wodno-kanalizacyjne mają w niektórych przypadkach nawet kilkadziesiąt lat, program zakłada gruntowną modernizację poszczególnych instalacji i inwestycje w infrastrukturę techniczną osiedli.
Przy okazji przeprowadzanych remontów, ma zostać również poprawiona akustyka budynków, która obecnie negatywnie wpływa na komfort mieszkańców.
Fotowoltaika
Następny punkt Programu „Przyjazne Osiedle” zakłada montaż fotowoltaiki. Premier wskazuje, że na osiedlach znajdują się duże, niezagospodarowane i dobrze nasłonecznione tereny. Zamontowanie na nich fotowoltaiki pozwoli mieszkańcom zmniejszyć wydatki na energię elektryczną i ciepło.
Zieleń
Program „Przyjazne Osiedle” zadba również o zwiększenie powierzchni terenów zielonych oraz właściwe zagospodarowanie tych już istniejących. W ramach programu mają również powstać place zabaw i boiska, aby mieszkańcy w każdym wieku znaleźli na osiedlu miejsce do odpoczynku i aktywności.
Ostatnim punktem programu będzie dalszy rozwój dróg gminnych i powiatowych, a także osiedlowych. Premier Morawiecki zaznaczył, że program będzie finansowany ze środków rządowych. Operatorem ma być Bank Gospodarstwa Krajowego, który uczestniczy już w innych rządowych projektach.
Tagi: program Przyjazne Osiedle, programy wspierające rynek mieszkaniowy, wielka płyta
Najnowsze komentarze