Jeśli chcemy szybko sprzedać swoją nieruchomość, możemy zwrócić się do firmy zajmującej się ich skupowaniem. Jest to dobre rozwiązanie dla osób którym zależy na czasie, albo które ze względów formalnych lub innych mają problem ze sprzedażą na wolnym rynku.
Sprzedaż nieruchomości często jest złożonym i długotrwałym procesem. Jest on tym bardziej skomplikowany, im bardziej zawiły jest stan prawny nieruchomości, np. gdy sprawy własności są nieuregulowane, gdy brak księgi wieczystej, gdy widnieje w niej hipoteka.
Firmy zajmujące się skupianiem nieruchomości działają w następujący sposób. Właściciel nieruchomości wypełnia specjalny formularz, który najczęściej dostępny jest na stronie internetowej firmy. Następnie kontaktuje się z nim rzeczoznawca i wspólnie ustalają termin wyceny nieruchomości. Jeśli właściciel zgadza się na ustaloną cenę, podpisuje umowę z firmą skupującą i od ręki dostaje gotówkę za swoje mieszkanie.
Wydaje się zbyt piękne, żeby było prawdziwe, jednak proces sprzedaży rzeczywiście przebiega w tym wypadku błyskawicznie. Skupem nieruchomości zajmują się bowiem firmy, które posiadają duży kapitał pozwalający na zakup za gotówkę. Po stronie sprzedającego nie ma więc ryzyka, o ile podpisuje umowę z profesjonalną, sprawdzoną firmą. Jest oczywiście pewien haczyk.
Właściciel nieruchomości musi liczyć się z tym, że przy takiej sprzedaży otrzyma niższą cenę niż w przypadku sprzedaży na wolnym rynku. Z reguły jest to 80-90% ceny rynkowej. Jest to koszt, jaki poniesie za otrzymanie gotówki od ręki.
Komu więc się to opłaca? Przede wszystkim osobom, które potrzebują szybkiego zastrzyku pieniędzy, albo z różnych powodów mają problem ze sprzedaniem nieruchomości na własną rękę. Mowa tu między innymi o sytuacjach, gdy:
- nieruchomość ma nieuregulowany stan prawny, np. po śmierci właściciela nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe,
- nieruchomość nie posiada księgi wieczystej, więc konieczne jest jej założenie, a tym samym sprawdzenie jej stanu prawnego jest bardziej skomplikowane,
- w księdze wieczystej widnieje ostrzeżenie o niezgodności treści księgi z rzeczywistym stanem faktycznym,
- w księdze wpisana jest hipoteka,
- nieruchomość położona jest w mało atrakcyjnej lokalizacji,
- wymaga poważnego remontu i z uwagi na zły stan techniczny nie jest atrakcyjna dla kupujących.
Jeśli właściciel nieruchomości nie musi jej jak najszybciej sprzedawać, wówczas warto jest wystawić ofertę na rynku i poczekać na ewentualnych kupujących. Gdy jednak przerażają go związane z tym formalności lub nie ma czasu na ich przeprowadzenie, warto rozważyć skorzystanie z usług firmy skupującej nieruchomości.
Formalności, jakie muszą być załatwione podczas transakcji kupna-sprzedaży to bowiem nie tylko udanie się do notariusza w celu podpisania umowy. Konieczne jest przede wszystkim uregulowanie stanu prawnego nieruchomości, a jeśli obciążona jest hipoteką, dogadanie się bankiem, którego zabezpieczenie widnieje w księdze wieczystej.
Najnowsze komentarze