Stan techniczny a cena mieszkania

Dodane dnia 20 sty 2022 w kategorii Porady | 0 komentarzy

Wnętrze mieszkania w trakcie remontu lub prac wykończeniowych - ściany obłożone folia, drabina, skrzynki z narzędziami

Na cenę mieszkania wpływa szereg różnych czynników. Można je podzielić pod względem siły ich wpływu na ostateczną stawkę, jak też na takie, które można modyfikować oraz takie, które są niezmienne lub ich zmiana nie leży w gestii właściciela lokalu. W tej drugiej grupie znajdzie się chociażby lokalizacja oraz dostęp do rozbudowanej infrastruktury (lokalizacja nie może się zmienić, ale za to lokalna infrastruktura może zostać rozbudowana, podnosząc wartość okolicznych mieszkań). Do pierwszej grupy należy m.in. standard mieszkania. W tym artykule wyjaśnimy, jak wpływa on na cenę lokalu.

Jeśli chodzi o standard mieszkań trafiających na rynek możemy wyróżnić dwa skrajne podejścia:

  • pozostawienie mieszkania nieremontowanego, często w “opłakanym” stanie, dzięki czemu nakłady sprzedającego są minimalne lub zerowe, ale też cena jest niższa od średniej rynkowej;
  • wyremontowanie i urządzenie mieszkania w podwyższonym standardzie – to rozwiązanie zazwyczaj jest wybierane przez flipperów, ponieważ pozwala podwyższyć wartość lokalu.

Pomiędzy tymi dwoma biegunami znajdują się wszystkie rozwiązania pośrednie, czyli odmalowanie, niewielki remont, wymiana części wyposażenia itp.

Jak pokazują dane statystyczne zbierane przez portale z ogłoszeniami sprzedaży nieruchomości, różnica w cenie metra kwadratowego mieszkania wyremontowanego i wykończonego może wynosić nawet 20% (w porównaniu do lokali w kiepskim stanie technicznym). Jest to więc opcja warta rozważenia, szczególnie jeśli sporą część prac jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. Jeżeli nie, to powinniśmy mieć na uwadze rosnące ceny materiałów budowlanych oraz elementów wykończenia, jak też coraz wyższe stawki fachowców od tego typu prac.

Remontować czy nie remontować przed sprzedażą?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy ona od wielu czynników. Jeden z nich to już wymieniony w poprzednim akapicie koszt takiej operacji – samodzielny remont i aranżacja na pewno się kalkulują, jednak jeżeli zamierzamy to zlecić, koszty mogą przerosnąć zyski.

Warto również przeanalizować mieszkanie pod kątem tego, do jakiej grupy docelowej będzie adresowana nasza oferta sprzedaży. Jeśli sprzedajemy np. kawalerkę w centrum dużego miasta, raczej nabędzie ją osoba młoda, ale z niezłymi zarobkami. Na początku kariery pewnie nie ma zbyt dużo czasu na zajmowanie się remontem, wolałaby więc już coś gotowego. Z kolei większy lokal w peryferyjnej lokalizacji może przyciągać mniej zasobne rodziny. Tutaj często preferowany jest model jak najtańszego zakupu, a następnie samodzielnego remontowania, często w etapach, w miarę dokupowania materiałów budowlanych oraz elementów wyposażenia.

Często może się okazać, iż w mieszkaniu nie warto robić generalnego remontu, za to warto je lekko odświeżyć. Czasami jest tak, że lokal robi naprawdę złe wrażenie z powodu zużytych elementów, których odnowienie i wymiana nie jest droga. Dotyczy to chociażby obdrapanych i brudnych ścian – malowanie to nie jest duży koszt, poza tym nie wymaga fachowych umiejętności i łatwo wykonać je samodzielnie. Pod to kryterium wpadają też takie detale jak listwy przypodłogowe czy fronty mebli kuchennych – jeżeli wyglądają naprawdę źle i psują pierwsze wrażenie, rozważ ich samodzielną wymianę.

Kolejny podstawowy element to zapach. Jeśli mieszkanie nie pachnie zbyt przyjemnie, wykonaj w nim renowację, która zlikwiduje ten mankament. Często nie będzie to nic wielkiego, np. wymiana rury odpływowej w zlewie czy usunięcie butwiejącego mebla w zabudowie. Jednak nieprzyjemny zapach rujnuje pierwsze wrażenie i może sprawić, że klienci po pierwszym oglądaniu lokalu już nigdy do twojej oferty nie wrócą.

Więcej dowiesz się tutaj – stan techniczny a cena mieszkania.

Dodaj komentarz