Umowa deweloperska jest dokumentem wiążącym (nabywcę i dewelopera) i zabezpieczającym jednocześnie wymianę handlową w przyszłości. Artykuł 3 pkt. 5 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego bądź domu jednorodzinnego (inaczej ustawy deweloperskiej) wskazuje, że na podstawie umowy deweloperskiej:
- deweloper zobowiązuje się do ustanowienia lub przeniesienia na nabywcę prawa (po zakończeniu prac deweloperskich),
- nabywca tym samym obliguje się do spełnienia świadczenia pieniężnego na rzecz dewelopera (na poczet nabycia tego prawa) (www.umowadeweloperska.pl).
Informacje zawarte w umowie deweloperskiej (która potwierdzana jest notarialnie) pokrywają się z danymi z prospektu informacyjnego. W umowie powinny znajdować się przede wszystkim zapisy dotyczące: danych stron umowy (w tym data i miejsce zawarcia umowy), ceny nieruchomości, informacji o działce, na której będzie realizowana inwestycja (obciążenia, stan prawny, numer księgi wieczystej). Ponadto zapisy umowy deweloperskiej powinny również uwzględniać: informacje nt. usytuowania budynku na działce, jak również pojedynczego lokalu mieszkalnego względem budynku wielorodzinnego, istotne cechy i parametry techniczne mieszkania, a także standard prac wykończeniowych. Ważną informacją zawartą w umowie deweloperskiej jest również powierzchnia i rozkład pomieszczeń, termin przeniesienia na nabywcę prawa własności, jak również harmonogram i wysokość wpłat dokonywanych przez nabywcę. Zapisy umowy powinny również uwzględniać dane nt. rachunku powierniczego, gwarancji bankowej bądź ubezpieczeniowej (gdy deweloper przewiduje taką formę ochrony), numeru pozwolenia na budowę, a także terminu rozpoczęcia i planowanego zakończenia prac budowlanych. Ostatnie części umowy deweloperskiej są poświęcone informacjom m.in. nt. zasad odstąpienia od umowy, ewentualnych kar umownych wynikających z niewywiązania się stron umowy, a także informacjom o sposobie dokonania pomiarów powierzchni mieszkania.
Najnowsze komentarze