Serwis Business Insider przygotował najnowszy raport o polskich miastach najlepszych do życia. Brano w nim pod uwagę zarówno aspekty ekonomiczne, takie jak płace czy poziom bezrobocia, jak i te pozafinansowe. Choć w skali całego kraju bezrobocie spada, analiza pokazuje, że poszczególne regiony naszego kraju mocno się pod tym względem różnią. Oczywiście to nie jedyna kwestia, w której widać podziały. Ranking jasno pokazał, że popularne miasta, takie jak Kraków czy Warszawa wcale nie są tak wygodne, a poziom życia jest w nich niższy niż można się spodziewać.
Ranking jako analiza społeczno-ekonomiczna
Specjaliści pracujący w Business Insiderze postanowili porównać ze sobą 16 miast wojewódzkich. Dzięki temu można zyskać merytoryczną wiedzę o poziomie życia w różnych regionach Polski. Podstawowymi kategoriami rankingu były nie tylko wynagrodzenia czy liczba bezrobotnych, ale też ceny mieszkań na rynku wtórnym. Prócz tego analiza objęła dostęp do lekarzy, poziom przestępczości i jakość powietrza. Te podstawowe parametry tworzą spójny i kompleksowy obraz, który można z czasem aktualizować. Ranking przedstawia dane za maj i czerwiec 2023.
Z zebranych statystyk wynika, że w grupie miast, które dbają o wysoką jakość życia mieszkańców, znalazły się przede wszystkim Poznań, Katowice i Opole, ranking zamyka zaś Białystok. Stolica Wielkopolski jest obecna w TOP10 wszystkich kategorii. Ma najniższe bezrobocie, zarobki w mieście są wysokie, a jakość powietrza jest tak dobra jak w Opolu czy Gorzowie Wielkopolskim. Przy okazji warto zauważyć, że tym razem Poznań wyprzedził zwycięzcę zestawienia sprzed 5 miesięcy, czyli Katowice. Wtedy jednak w rankingu brano pod uwagę tylko kwestie ekonomiczne. Katowice wciąż w nich górują, dużo gorzej jest jednak z jakością powietrza czy bezpieczeństwem w tym mieście.
Niespodzianką tego rankingu jest zdobywca trzeciego miejsca wśród miast najlepszych do życia, czyli Opole. Ekonomicznie miasto radzi sobie średnio, ale można tam oddychać czystym powietrzem, a przestępstw jest niewiele. To właśnie te dwie kategorie zdecydowały o niskich miejscach Warszawy czy Krakowa w aktualnym zestawieniu. Na niekorzyść obu ośrodków działają też wysokie ceny mieszkań. Warto zauważyć, że wyniki Warszawy i Szczecina dzieli tylko jeden punkt na korzyść tego drugiego. Z kolei mieszkania w Szczecinie mają dużo lepszy stosunek cen do zarobków niż w stolicy, ale za to w tym mieście wyjątkowo trudno dostać się do lekarza.
Kolejne zestawienie z pewnością przyniesie nowe przetasowanie. Do trzeciego miejsca w rankingu aspiruje Olsztyn, który aktualnie od Opola dzielą tylko trzy punkty. Stolica Warmii i Mazur jest bezpieczna i zapewnia mieszkańcom czyste powietrze. W mieście jest też niski poziom bezrobocia, choć na poziomie województwa jest to wciąż spory problem. Dla kontrastu najniższy poziom bezrobocia zanotowano w Poznaniu, gdzie plasuje się ono na poziomie 1%. Z kolei w Białymstoku jest to obecnie ponad 5%.
Najnowsze komentarze