Poddasza użytkowe posiadają skosy, są więc trudne do urządzenia. Jednak podczas ich zakupu nie płaci się za pełen metraż, gdyż cena za metr kwadratowy jest na ogół nieco niższa. Duże znaczenie w tym przypadku ma jakość wykonanego ocieplenia.
Poddasze użytkowe – przepisy
Poddasze użytkowe zgodnie z prawem może być zamieszkiwane przez ludzi. Tym samym jego średnia wysokość musi wynosić minimum 2,2 m. Poza tym dach musi być ocieplony, a strop spełniać określone warunki techniczne. Przed zakupem takiej nieruchomości należy ją oczywiście sprawdzić pod względem prawnym. Przede wszystkim w księdze wieczystej powiększonego o strych lokalu muszą znaleźć się wszystkie istotne dane np. powierzchnia użytkowa całości itd. Kupowana nieruchomość powinna być również w całości zabezpieczona od strony połaci dachowej. Jest to istotne zarówno zimą, jak i latem.
Powierzchnia użytkowa a powierzchnia “po podłodze”
Często ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości ze skosami zawierają zapis “powierzchnia po podłodze” .Tym samym powierzchnia mieszkania prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Jednak jest to wprowadzanie lokatorów w błąd. W praktyce bowiem powierzchnia użytkowa takiego mieszkania jest o kilka czy kilkanaście metrów kwadratowych mniejsza niż ta podawana w ogłoszeniu. Tak naprawdę liczenie powierzchni użytkowej poddaszy ma związek z wysokością w różnych miejscach pomieszczeń. Granice wyznaczają progi wysokościowe – 2,2 m, 1,4 m i mniej niż 1,4 m. Tam gdzie wysokość pomieszczenia wynosi co najmniej 220 cm, tam liczy się ją jako 100%. Jeśli wysokość wynosi od 140 do 220 cm, tam powierzchnia liczona jest jako 50%. Poniżej tej wysokości nie wlicza się jej w ogóle do powierzchni użytkowej. Te dane brane są pod uwagę również podczas wyliczania podatku od nieruchomości.
Co przyciąga w skosach?
Mimo to mieszkania tego typu cieszą się sporą popularnością z uwagi na niepowtarzalny design. Dodatkowo okna połaciowe dają często sporo więcej światła w dzień i pięknie prezentują się nocą. Zresztą skosy zawsze można w ciekawy sposób wykorzystać, nie płacąc w rzeczywistości za nie. Oczywiście im wyższa jest ściana między podłogą a dachem, tym więcej można z daną przestrzenią zrobić. Dlatego mieszkania w formie poddasza użytkowego kupują ludzie żądni wyzwań, którzy lubią kreatywne rozwiązania.
Mieszkania dwupoziomowe z poddaszem użytkowym kupują osoby szukające wnętrz klimatycznych. W cenie są przestrzenie skosów z odsłoniętymi drewnianymi belkami, które dodają wnętrzu charakteru i uroku. Atutem takich mieszkań jest cisza i przyjemny widok z okien. Jednak mieszkanie na poddaszu ma oczywiście również i swoje wady. Sporo minusów mają przede wszystkim lokale zlokalizowane w starszym budownictwie. Są to mieszkania umiejscowione na ostatnim piętrze bez windy. Latem jest tam bardzo ciepło, a zimą zimno, o ile nie zadbano wcześniej o odpowiednią izolację dachu. Poza tym warto pamiętać o tym, że pod dachem nie zmieszczą się wszystkie meble. Największym wyzwaniem jest wyposażenie kuchni i łazienki. Na ogół trzeba skorzystać z usług stolarza robiącego meble na zamówienie, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Najnowsze komentarze