Na początku kwietnia 2021 r. portal Nieruchomosci-online.pl przeprowadził badanie, w którym wzięło udział ponad 300 pośredników i właścicieli biur nieruchomości. Badanie dotyczyło oceny aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości oraz przewidywań, jak sytuacja będzie się kształtować w najbliższej przyszłości.
Specjaliści uczestniczący w badaniu zauważyli, że z każdym kolejnym kwartałem wzrasta liczba osób zainteresowanych zakupem nieruchomości. W I kwartale 2021 r. najbardziej wzrósł popyt na działki i grunty. Jeśli chodzi o rodzaj nieruchomości mieszkalnych, zainteresowanie klientów kształtuje się różnie, w zależności od analizowanego rynku. Przykładowo w Warszawie i okolicach największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania 3-pokojowe o powierzchni 50-75 mkw., ale także mniejsze lokale z przeznaczeniem na inwestycje. Wzrost cen nieruchomości w centrum stolicy powoduje, że kupujący poszukują nieruchomości na obrzeżach miasta i w podwarszawskich miejscowościach, zwracając uwagę na cenę oraz możliwość dobrego dojazdu. Klienci najchętniej kupują mieszkania nowe, wykończone w wysokim standardzie, ale lokale w blokach z wielkiej płyty, pochodzące z lat 70. i 80., które przeszły gruntowny remont i nabrały nowoczesnego charakteru, również cieszą się popularnością. W mniejszych miastach kupujący również stawiają na wysoki standard wykończenia, najchętniej kupują mieszkania z balkonem lub tarasem, niekoniecznie zlokalizowane blisko centrum, ale dobrze skomunikowane. Liczba takich mieszkań jest jednak ograniczona, a pomimo wciąż rosnących cen, popyt nie maleje.
Agenci nieruchomości biorący udział w ankiecie potwierdzają, że podaż nieruchomości, które najbardziej interesują klientów, spada i dotyczy to właściwie wszystkich segmentów rynku. W porównaniu z rokiem 2020 obserwują oni spadek liczby ofert dotyczących mieszkań na sprzedaż o 45%, domów o 35%, a działek o 33%. W Szczecinie, pomimo wysokich cen nieruchomości, wystawione na sprzedaż mieszkania i domy bardzo szybko znajdują nowych właścicieli, jeśli wystawiono je w adekwatnej cenie. Te droższe potrzebują nieco więcej czasu, ale wraz ze wzrostem cen rynkowych i one w końcu zostają sprzedane. Pośrednicy zaczynają obserwować problem z pozyskaniem nieruchomości do sprzedaży. Popyt maleje jedynie, jeśli chodzi o małe mieszkania do wynajęcia, co jest spowodowane pracą i nauką zdalną.
Rosnący popyt i malejąca podaż prowadzą do ciągłego wzrostu cen na rynku nieruchomości. W porównaniu z rokiem ubiegłym obserwuje się podwyżki na poziomie 5-8%. Skok cen nastąpił niedługo po tym jak rozpoczęła się pandemia, do tego dołączyła obniżka stóp procentowych i wzrost inflacji. Według ponad 80% pośredników wzrost cen będzie największy w segmencie działek. Blisko 60% osób biorących udział w badaniu spodziewa się wzrostu cen domów, ale także w przypadku mieszkań, niezależnie od ich wielkości, należy oczekiwać wyższych cen. Pośrednicy zauważają jednak, że w I kwartale 2021 r. wzrost cen nieruchomości nieco wyhamował w porównaniu do wcześniejszych miesięcy. Przewidują także, że w II kwartale br. sytuacja na rynku powinna zacząć się poprawiać.
Tutaj możesz zapoznać się z wynikami badania – nastroje pośredników w I połowie 2021.
Tagi: ceny nieruchomości
Najnowsze komentarze