W I kw. roku 2023 ceny nieruchomości idą w górę. Wszystko za sprawą wzmożonego popytu. Z cokwartalnego raportu przygotowanego przez portal Nieruchomosci-online.pl wynika, że tendencje te są szczególnie widoczne w siedmiu największych miastach wojewódzkich.
Marzec z największą liczbą zapytań o mieszkania od sierpnia 2021 roku
Liczba zapytań o mieszkania z rynku wtórnego na portalu Nieruchomosci-online.pl wzrosła aż o 34% w I kw. 2023 r. w porównaniu do IV kw. 2021. Co prawda zazwyczaj każdy początek roku cechuje się większą aktywnością poszukujących, jednak w tym roku sytuacja jest nieco inna. Zainteresowanie mieszkaniami wciąż rośnie, a marzec był miesiącem z największą liczbą zapytań od sierpnia 2021 roku. Ożywienie popytu to efekt głównie zapowiedzi programu „Bezpieczny kredyt 2%” na zakup pierwszego mieszkania. Z jednej strony zakupem interesują się osoby, które z dniem wejścia programu będą mogły zrealizować marzenie o pierwszym mieszkaniu, z drugiej zaś strony są osoby posiadające środki na zakup mieszkania, które do tej pory wstrzymywały się z podjęciem tej decyzji. Teraz jednak zaczynają szybciej podejmować decyzję o zakupie, gdyż obawiają się, że nowy program spowoduje kolejne podwyżki cen. Popyt pobudziły także takie czynniki, jak złagodzenie przez KNF wymogów dotyczących udzielania kredytów czy utrzymanie stóp procentowych na tym samym poziomie.
Wyższy popyt niesie za sobą wzrost cen
Większa aktywność poszukujących wpłynęła na ceny nieruchomości. Szczególnie widoczne jest to w siedmiu największych miastach Polski, tj. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie oraz Łodzi. W miastach tych w stosunku kwartał do kwartału kawalerki podrożały średnio o 2-6%, mieszkania 2-pokojowe o 2-5%, a największe o 1-7%. Analizując rynek w tych miastach według liczby pokoi, jedynie w trzech przypadkach zaobserwowano spadek średnich cen ofertowych przynajmniej o 1% i były to kawalerki w Poznaniu i Szczecinie oraz mieszkania 4-pokojowe w Krakowie. Spadki cen mieszkań z rynku wtórnego są bardziej widoczne w mniejszych miastach wojewódzkich, lecz wynoszą one najczęściej 1-2%. Podwyżki cen mieszkań na rynku wtórnym to skutek wzmożonego zainteresowania nieruchomościami. Poziom średnich cen oferowanych na sprzedaż mieszkań, który ustabilizował się na wysokim poziomie od drugiej połowy ubiegłego roku, obecnie coraz bardziej kieruje się w stronę niewielkich wzrostów. Rynek jest zatem pobudzony i wszystko wskazuje na to, że zaczyna kształtować się na nowym poziomie cen. Spadek cen staje się więc coraz mniej prawdopodobny.
Pośrednicy przewidują wzrost popytu
Pośrednicy prognozują, że ceny nieruchomości nie spadną w najbliższym czasie. W przypadku kawalerek utrzymania wysokich stawek w II kwartale spodziewa się 47% ankietowanych, 42% przewiduje natomiast dalszy wzrost cen. W przypadku większych mieszkań jest podobnie – 40% pośredników prognozuje stabilizację, podczas gdy 34% przewiduje kontynuację wzrostów cen. Aż 65% pytanych biur nieruchomości spodziewa się dalszego wzrostu popytu w II kwartale 2023 roku.
Tagi: INPON, raporty - rynek nieruchomości, rynek nieruchomości - prognozy
Najnowsze komentarze