Jak informuje serwis forbes.pl, polski rynek nieruchomości mieszkaniowych czeka w przyszłym roku wzrost na poziomie od 2 do 4 procent. Obecny rok również upłynie pod znakiem rosnącego zainteresowania lokalami mieszkaniowymi.
Na taką sytuację składa się szereg sprzyjających czynników. Przede wszystkim niska inflacja oraz stopy procentowe, a co za tym idzie – oprocentowanie kredytów hipotecznych. Spada również stopa bezrobocia, co w znaczący sposób zwiększa ilość osób zdolnych zaciągnąć kredyt na zakup mieszkania. To wszystko napędza także nastroje deweloperów, którzy zachęceni optymistycznymi prognozami dotyczącymi gospodarki krajowej, postanawiają inwestować w kolejne projekty budowlane, czytamy na forbes.pl.
Na kondycję naszego rynku nieruchomości wpływa również rządowy program budownictwa społecznego, tj. Mieszkanie dla Młodych. Od początku funkcjonowania program cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród młodych ludzi, dając im realną szansę na zakup wymarzonego, własnego lokalu mieszkaniowego. Nie bez znaczenia są także wprowadzone ostatnio zmiany i udogodnienia do rządowego projektu, dzięki którym popyt na tego typu mieszkania może znacznie wzrosnąć. Chodzi głównie o większe wsparcie dla rodzin wielodzietnych oraz osób żyjących w związkach partnerskich. Dla tych drugich dotychczasowe przepisy często uniemożliwiały nabycie własnego mieszkania w ramach programu budownictwa społecznego, a jak powszechnie wiadomo, osób żyjących na przysłowiową kartę rowerową w Polsce jest pod dostatkiem.
Popyt na nieruchomości mieszkaniowe może zostać pobudzony dzięki niedawnemu zaostrzeniu przepisów ustawy deweloperskiej, która ma zakazać prowadzenia otwartych rachunków powierniczych, z których pieniądze przyszłego posiadacza lokalu były przelewane na konto dewelopera wraz z postępem prac budowlanych. Wprowadzona zmiana zmiotła z powierzchni wielu małych deweloperów, których chwiejność finansowa mogła doprowadzić do ruiny niedoszłego jeszcze posiadacza mieszkania.
Wzrastają także oczekiwania Polaków odnośnie samego mieszkania. Coraz większego znaczenia nabiera komfort życia, rozumiany jako dogodna i bezpieczna lokalizacja, skomunikowana z najważniejszymi punktami miasta, a także wykończenie mieszkania, czytamy na forbes.pl.
Tagi: mieszkania - rynek pierwotny, mieszkania - rynek wtórny
Najnowsze komentarze