Z roku na rok polskie nieruchomości cieszą się coraz większa popularnością. W 2015 roku obcokrajowcy zakupili ponad 3700 polskich lokali mieszkalnych, czyli o prawie 16% więcej niż rok wcześniej oraz o blisko 21% więcej niż w roku 2013. Którzy zagraniczni obywatele są na naszym rynku najbardziej aktywni? Jakie nieruchomości cieszą się ich największym zainteresowaniem i dlaczego? O tym poniżej.
Niemcy i Ukraińcy na czele
Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że spośród obcokrajowców największy udział na polskim rynku nieruchomości mają obywatele Niemiec i Ukrainy. Nasi zachodni sąsiedzi zakupili w ubiegłym roku lokale o łącznej powierzchni 40,5 tysięcy metrów kwadratowych. Tuż za nimi uplasowali się Ukraińcy z 39,5 tysiącami metrów kwadratowych. Warto zaznaczyć, że nasi wschodni sąsiedzi zakupili łącznie ok. 620 mieszkań, czyli o 90% więcej niż w 2013 roku! Wśród klientów rodzimego rynku nieruchomości liczną grupę stanowią również Brytyjczycy, Francuzi i Włosi.
Skąd tak duże zainteresowanie?
Jak wynika z najnowszego raportu firmy Deloitte „Property Index. Overview of European Residential Markets”, polskie nieruchomości należą do jednych z najtańszych na rynku europejskim. Taniej jest jedynie w Rosji, Portugalii i na Węgrzech. Przedsiębiorcy szukający siedzib dla swoich firm coraz częściej decydują się na Warszawę, w której średnia cena za metr kwadratowy wynosi 1700 euro, czyli dwukrotnie mniej niż w Berlinie! To jednak nie powierzchnie biurowe, a mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem zagranicznych nabywców. Rynek mieszkań na wynajem prężnie rozwija się dzięki Ukraińcom, którzy tuż po studentach stanowią najliczniejszą grupę najemców w dużych miastach. Nie mniejszą popularnością cieszą się mieszkania na własność, a według prognoz zainteresowanie nimi w kolejnych latach będzie systematycznie wzrastać.
Zagraniczni nabywcy na polskim rynku nieruchomości – perspektywy
Wszystko wskazuje na to, że w związku z atrakcyjnymi cenami, popularność polskich nieruchomości będzie z każdym rokiem rosła. Sprzyjają temu również przyjazne warunki dokonywania transakcji. Zasady wynajmu nieruchomości obcokrajowcom nie różnią się od zasad wynajmu Polakom – nie wymagają dodatkowych formalności. Niewiele trudniej jest w przypadku zakupu mieszkania. Zgodnie z polskim prawem część obcokrajowców ubiegających się o mieszkanie w Polsce, musi najpierw postarać się o zezwolenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jest ono konieczne w przypadku obywateli państw spoza Unii Europejskiej, jednak nie wszystkich. Wyjątkiem są te osoby, które zamieszkują na terenie Polski co najmniej 5 lat od daty udzielenia pozwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE. Obowiązek uzyskania zezwolenia nie obowiązuje również obcokrajowców, którzy są w związku małżeńskim z obywatelem Polski, a od uzyskania przez nich pozwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE minęło co najmniej 2 lata.
Prognozy wskazują na to, że atrakcyjne ceny i uproszczone formalności będą przyciągały zagranicznych nabywców w kolejnych latach. Szczególnie dotyczy to Ukraińców, migrujących ze swojego kraju z powodów politycznych.
Tagi: inwestowanie w nieruchomości, mieszkania - rynek pierwotny, mieszkania - rynek wtórny
Najnowsze komentarze