Zakup mieszkania z bonifikatą

Dodane dnia 23 cze 2023 w kategorii Domy i mieszkania, Porady, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

Bonifikata jest formą pomocy, jakiej jednostka samorządu terytorialnego udziela mieszkańcom. Należy ją traktować jako upust cenowy wobec nominalnej wartości nieruchomości kupowanej od gminy w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Osoba kupująca mieszkanie z taką bonifikatą od gminy, może zakupić je za niewielki ułamek jego wartości rynkowej.

Na czym polega zakup mieszkania z bonifikatą?

Zgodnie z Ustawą o gospodarce nieruchomościami, właściwy organ może udzielić bonifikaty od ceny ustalonej w wysokości nie niższej niż jej wartość, na podstawie odpowiedniego zarządzenia wojewody lub uchwały rady lub sejmiku. Należy przy tym pamiętać, że stosowanie bonifikat nie jest obowiązkiem gminy, a jedynie jej uprawnieniem. Może ona udzielić bonifikaty sięgającej nawet 90%, co z punktu widzenia kupującego będzie niezmiernie korzystne. Z drugiej zaś strony nabywca powinien być świadomy, że taka bonifikata nałoży na niego pewne ograniczenia. W przeszłości popularne były jeszcze mieszkania zakładowe dla pracowników niektórych zakładów pracy. W takiej formie można było zakupić lokal mieszkalny np. od kopalni, gdzie bonifikata mogła wynosić nawet 85% jego wartości rynkowej. Dlatego przy omawianiu mieszkań z bonifikatą, oprócz mieszkań komunalnych wymienia się też mieszkania zakładowe.

Kiedy można utracić bonifikatę?

Jeżeli nabywca nieruchomości dokona jej zbycia lub wykorzysta ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, a w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, licząc od dnia nabycia, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Warto znać powyższe przepisy, ponieważ gmina nie ma obowiązku pouczania nabywcy przy sprzedaży lokalu o możliwości żądania zwrotu bonifikaty oraz o okolicznościach, od których to zależy.

Kto może ubiegać się o mieszkanie z bonifikatą?

Mieszkania komunalne z bonifikatą będą przysługiwały tylko ich najemcom, dlatego najpierw trzeba uzyskać prawo do najmu mieszkania komunalnego. Lokale te przysługują osobom z niskimi dochodami, których nie stać na zakup lub na wynajęcie mieszkania. Gmina może określić też dodatkowe warunki, które mogą dotyczyć np. wysokości maksymalnego miesięcznego dochodu czy zakazu posiadania innej nieruchomości. W przypadku zakładowych lokali z bonifikatą również trzeba być ich najemcą. Taki najemca ma wtedy prawo pierwszeństwa w nabyciu lokalu, lecz znaczenie ma też zapis o prawie do wykupu przez członków rodziny oraz możliwości pomniejszenia ceny w zależności od stażu pracy czy okresu najmu. Lokal najemca będzie mógł zakupić, jeżeli zostanie wystawiony na sprzedaż przez zakład pracy. Wówczas otrzyma informację pocztą o wartości rynkowej mieszkania oraz terminie, w którym należy złożyć odpowiednie oświadczenie o wykupie. Jeżeli istnieje taka możliwość, to zakup mieszkania z bonifikatą na pewno warto rozważyć przede wszystkim ze względu na niską cenę, co w dzisiejszych czasach niewątpliwie stanowi ogromną zaletę.

Tagi: ,

Dodaj komentarz